Jesienna tarta z porem, serem brie i gruszką


Piękna jest ta nasza tegoroczna jesień. To ciepło i słońce, które rozpieszcza  prawie do końca października i pomaga nie myśleć o nadchodzącym zimnie.

Spadające złote liście, wysyp grzybów w lesie i zapach ściółki towarzyszyły nam w czasie ostatnich weekendowych wypraw poza miasto. 

Rano pakowaliśmy do samochodu koc, kosze, kawę w termosie i coś do jedzenia i ruszaliśmy do lasu na parę godzin.
Chcieliśmy pobyć ze sobą, mieć czas na rozmowę i wypocząć. Oprócz tego zebrać parę grzybów. Najwięcej udaje nam się znaleźć, kiedy nie mamy tego w planach. W tym roku trafiliśmy do maślakowego raju, gdzie w jednym miejscu rosło po 30-50 sztuk, a takich miejsc było wiele.

Na takie wypady poza miasto, często bierzemy ze sobą coś do jedzenia. Tarta zawsze dobrze się sprawdza, bo można ją przygotować dzień wcześniej i smakuje zarówno na ciepło jak i wystudzona. 
W kruchym cieście zamknęłam smaki, które ostatnio za mną chodziły czyli pora i ser brie. Do tego lekki kontrast w postaci słodkiej gruszki. Nie chciałam, żeby wypełnienie tarty było bardzo neutralne, dlatego do masy jajecznej dodałam francuską musztardę czosnek, tymianek i gałkę muszkatałową.

Całość stworzyła wspaniałą kompozycję smakową, która idealnie wpisała się do idei sezonowego gotowania. 





Tarta z porem, gruszką i serem brie

ciasto
300 g mąki pszennej tortowej
150 g zimnego masła
70 ml zimnej wody
szczypta soli

nadzienie
masło (około 30 g)
pora (biała i jasno zielona część)
150 g boczku wędzonego (można pominąć, kiedy tarta ma być 
1 duża twarda gruszka (obrana i z wyciętym gniazdem nasiennym)
1 łyżeczka cukru
200 g sera brie
100 g pomidorków koktajlowych
250 ml śmietanki kremówki
3 jajka
2 porządne szczypty świeżo startej gałki muszkatałowej
2 łyżeczki musztardy francuskiej (ziarnistej)
1 ząbek czosnku (starty albo przeciśnięty przez praskę)
1 łyżeczka świeżych listków tymianku (lub 1/2 łyżeczki suszonego)
1/2 łyżeczki wędzonej papryki (opcjonalnie)

Zmiksować masło z mąką i solą, aż powstaną okruszki. Dodać wodę i miksować przez chwilę, aż zacznie formować się ciasto. Przełożyć całość na blat i chwilę wyrabiać dłońmi do powstania kuli gładkiego ciasta.
Kulę spłaszczyć na dysk, zwinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki (można na całą noc).

Ciasto wyjąć z lodówki na 15-20 minut przed wałkowaniem.
Na lekko oprószonym mąką blacie lub pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia rozwałkować ciasto. Wyłożyć nim wyłożoną papierem do pieczenia formę do tart o średnicy 30 cm. Ciasto ponakłuwać widelcem.

Na wierzch ciasta położyć arkusz papieru i wysypać na niego kulki ceramiczne do pieczenia, ryż lub suchą fasolę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec 20 minut.  Po tym czasie zdjąć papier i piec ciasto jeszcze około 10 minut, aż lekko się zrumieni.

Kiedy ciasto się chłodzi, przyrządzić nadzienie.

Pora pokroić na cienkie plasterki i udusić na maśle, aż zmięknie, ale nie zrumieni się. Przełożyć (pozostawiając tłuszcz na patelni) do miski. Dodać boczek pokrojony na 1 cm paski i podsmażać do zrumienienia. Przełożyć (pozostawiając tłuszcz na patelni) do miski. Na patelnię położyć kostki gruszki i smażyć, aż lekko się zrumienią. Posypać owoce cukrem i jeszcze chwilę smażyć rumieniąc. Przełożyć do miski.

W drugiej misce wymieszać jajka ze śmietaną, musztardą, czosnkiem, gałką muszkatałową, papryką i tymiankiem. Dodać masę jajeczną do podsmażonych składników nadzienia i delikatnie wymieszać.

Masę przełożyć na podpieczone ciasto.
Na wierzchu ułożyć pokrojony w plasterki ser brie i przepołowione pomidorki koktajlowe.

Wstawić do piekarnika i piec 20-30 minut, aż wierzch się zrumieni, a masa jajeczna zetnie się. Idealnie upieczona tarta po środku ma masę jajeczną lekko trzęsącą się przy poruszaniu formą, ale ściętą.

Tartę można podawać zarówno na ciepło jak i wystudzoną do temperatury pokojowej.

Można również tartę wcześniej upiec i podgrzać przed podaniem.






Komentarze

Popularne posty