Słodkie śniadanie. Szybka i prosta konfitura z nektarynek i mleczne, miękkie i puszyste rogaliki


Puszyste, mleczne i wilgotne  rogaliki i słodka konfitura z nektarynek. Proste, idealne połączenie na letnie śniadanie. Sezon na nektarynki mamy w pełni, więc warto teraz zrobić z nich konfiturę. A nadmiarowe słoiczki z przyjemnością zjecie zimą, kiedy te owoce będą tylko wspomnieniem.  Konfitura jest słodka, pełna jędrnych kawałków owoców i ma delikatny aromat cytryny. Idealnie sprawdzi się również jako dodatek do owsianki, jogurtu, pavlovej czy do innego ciasta. 

Metoda jej wykonania pochodzi od mojej guru konfiturowej Francuzki Christine Ferber. Owoce kroimy na kawałki, zasypujemy cukrem, zagotowujemy i zostawiamy na noc w lodówce. Rano przecedzamy i gotujemy sam płyn do lekkiego zagęszczenia. Na koniec dokładamy odcedzone owoce i już. Gorącą można włożyć do wyparzonych słoików i mamy gotowe słoiczki na zimę. 

Więcej przepisów na konfitury z brzoskwiń i nektarynek (a także moreli) znajdziecie TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Mleczne rogaliki z dzisiejszego przepisu wykonuje się z wykorzystaniem metody tangzhong. Dzięki temu dłużej zachowują świeżość i wilgotność. Metoda tangzhong to pisząc najkrócej zaparzanie mąki z wodą. Te dwa składniki podgrzewa się w rondelku do uzyskania konsystencji kleju lub budyniu. Po wystudzeniu można tę mieszankę dodać od razu do pozostałych składników lub wystudzoną przechować w lodówce. 

O różnicach pomiędzy metodą tangzhong, a yudane pisałam Wam w TYM poście. Znajdziecie tam też cieszący się dużą popularnością na blogu przepis na niezwykle miękki, delikatny i puszysty chlebek shokupan. 




Mleczne rogaliki

tangzhong
25 g mąki pszennej typu 550 (luksusowej)
125 ml wody

ciasto
1 jajko (rozbełtane)
125 ml mleka
15 g świeżych drożdży
370 g mąki pszennej typu 550(luksusowej)
50 g drobnego cukru lub cukru pudru
1 łyżeczka soli
1 łyżka (10 g) mleka w proszku
30 g miękkiego (w temperaturze pokojowej) masła

wierzch
1 jajko (rozbełtane)

Przygotować tangzhong
Mąkę z wodą podgrzewać się w rondelku do uzyskania konsystencji kleju lub budyniu.
metoda tangzhong
1 mąka wymieszana z wodą przed gotowaniem
2 konsystencja budyniu po zagotowaniu mąki z wodą

 Przełożyć do miseczki. Przykryć folią i zostawić na blacie w kuchni na noc.
Na drugi dzień.
W misce miksera wymieszać drożdże i mleko podgrzane do letniej temperatury. Odstawić na 5 minut. Dodać jajko, cukier, tangzhong i mleko w proszku. Wymieszać całość. Dodać mąkę i sól. Miksować całość na niskich obrotach (końcówki haki) przez 3 minuty, a następnie kolejne 5 minut na dość szybkich obrotach. Zmniejszyć obroty do średnich i dodać masło. Miksować przez 5 minut. Ciasto powinno być gładkie, błyszczące i elastyczne. 
Miskę przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na około 1 godzinę (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Wyrośnięte ciasto odgazować przez ugniecenie je dłonią i przełożyć na podsypany mąką blat. Podzielić je na 10 części. Z każdej części formować rogaliki lub okrągłe bułeczki. Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy.
Odstawić do ponownego wyrastania na 30-40 minut.
Wierzch posmarować rozbełtanym jajkiem. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarniik i piec około 12-15 minut do zezłocenia wierzchu.

Konfitura z nektarynek

1 cytryna
1500 g nektarynek (mogą być brzoskwinie)
600-700 g cukru

Umyte nektarynki przekroić na pół i wyjąć pestki. Połówki owoców pokroić na cienkie plastry. Włożyć owoce do garnka wraz z cukrem, drobno startą skórką  i sokiem z cytryny. Wymieszać.  Doprowadzić do zagotowania. Przełożyć całość do miski. Wystudzić i przykryć. Wstawić na noc do lodówki.
 
Następnego dnia. Nektarynki odsączyć na sicie. Płyn odsączony z owoców przelać do garnka. Doprowadzić do zagotowania na dużym ogniu. Odszumować. Gotować przez 10-15 minut do uzyskania lekkiego syropu (lub temperatury 105 stopni C). Dodać  nektarynki. Doprowadzić do zagotowania i gotować 5 minut delikatnie mieszając.  Przełożyć gorącą konfiturę do wyparzonych, gorących słoików.

1 nektarynki pokrojone w kawałki // 2 nektarynki wymieszane z cukrem // 3 odcedzone nektarynki po zagotowaniu // 4 płyn gotowy do gotowania po odcedzeniu nektarynek


Komentarze

  1. Przepraszam, na jakim etapie dodać tangzong? Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda świetnie!
    Czy można czymś zastąpić mleko w proszku?
    Pozdrawiam serdecznie.
    Joanna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry. Proszę o informację, kiedy dodać zaparzoną mąkę. Pozdrawiam, Aga

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno wypróbuję bo brzmi i wygląda bajecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy do ciasta dodaje się tangzhong?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.

Popularne posty