Trzy wielkanocne przepisy na ostatnią chwilę. Wilgotna babka szwajcarska z marchewką, babka z ajerkoniakiem, makiem i suszonymi wiśniami (żurawinami) oraz pieczona biała kiełbasa z pasternakiem, jabłkiem, cebulą i miodem (pyszna).


Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami więc chcę się podzielić z Wami jeszcze kilkoma przepisami. Prostymi, efektownymi i mogącymi się przydać również po świętach.
Zaczynamy.
Pierwszy przepis jest na babkę szwajcarską z dodatkiem marchewki i migdałów. Babka jest niezwykle wilgotna, lekka i puszysta. Nie zawiera żadnego tłuszczu ani spulchniacza typu proszek do pieczenia. Zachowuje świeżość przez kilka dni (trzymałam ja pod szklanym kloszem). Do ozdobienia babki użyłam cienkich plasterków kandyzowanej marchwi.
Pyszna jest ta babka.

Druga babka jest już cięższa, mocno maślana i aromatyczna. Wśród składników ma ajerkoniak, mak i suszone wiśnie (lub żurawiny) albo mieszankę tych owoców. Możecie również dodać rodzynki. Ta babka również długo zachowuje świeżość. 
Na koniec mam dla Was coś wytrawnego. Pieczoną białą kiełbasę z dodatkiem cienkich wstążek pasternaku, kawałków jabłek i cebuli. Pasternak jest słodkawy i idealnie pasuje do kiełbasy. Jeżeli nie możecie kupić pasternaku, dodajcie korzeń pietruszki. Zwróćcie też uwagę na zdjęcia porównujący te dwa korzenne warzywa. Czasami pasternak sprzedawany jest jako pietruszka i odwrotnie. Mam nadzieję, że zdjęcia pomogą Wam rozróżniać te warzywa. Korzeń kroi się na wstążki za pomocą obieraczki do warzyw. Jest to szybka i prosta metoda, a warzywo szybko mięknie. Cebulę do dania chwilę się podpieka na suchej patelni, aż kawałki lekko się zrumienią. Nabierze dzięki temu dodatkowego smaku. Jabłka nadają daniu słodyczy i aromatu. Ja użyłam odmiany golden delicious, które są słodkie i nie rozpadają się w trakcie pieczenia. Całość dania jest lekko skropiona miodem i ponownie zapieczona.
Danie możecie przyrządzić dzień, dwa wcześniej i podgrzać przed podaniem. Jeżeli tak będziecie je przyrządzać, polejcie je miodem pod koniec zapiekania.
Możecie do dania użyć kiełbasy parzonej lub surowej. Będzie to miało jedynie wpływ na długość pieczenia. 
Przy każdym przepisie umieściłam też filmiki pokazujące etapy przygotowania.

Wesołych Świąt.








Szwajcarska babka marchewkowo migdałowa (długo zachowująca świeżość)

250 g drobno startej marchwi

6 jajek

250 g drobnego cukru

szczypta soli

skórka starta z cytryny

300 g mielonych migdałów

100 g mąki pszennej tortowej

 

lukier przyrządzony z cukru pudru i soku z cytryny

kandyzowane plasterki marchwi

1 marchew

90 g cukru

100 ml wody

Formę do babki o średnicy 24 cm (lub tortownicę) wysmarować dokładnie masłem i obsypać mąką. 

Przyrządzić kandyzowaną marchew.

Rozgrzać piekarnik do 110 stopni C. Marchewkę obrać i pokroić na plastry obieraczką do warzyw. Zagotować w rondelku cukier z wodą. Włożyć do niego plasterki marchwi. Gotować na małym ogniu przez 15 minut. Wyjąć na sito i odsączać przez 5 minut. Rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika na 20 minut. Po tym czasie wyjąć. Jeszcze ciepłe można zwinąć w spiralki na trzonku drewnianej łyżki. Marchewkę można przechowywać w szczelnym pojemniku przez około 5 dni. 

Przyrządzić ciasto.

Podwyższyć temperaturę piekarnika do 180 stopni C. Rozdzielić żółtka od białek. Białka ubić z solą do spienienia. Cały czas ubijając dosypać cukier. Ubić do uzyskania sztywnej piany. Kiedy piana ubija się wymieszać w misce migdały z mąką. Dodać startą marchew i ponownie wymieszać. 

Do piany z białek dodać żółtka i wymieszać szpatułką. Wyłożyć masę jajeczną na marchew z mąką i migdałami. Delikatnie wymieszać całość szpatułką do połączenia. Wyłożyć masę do formy. Wyrównać powierzchnię. Wstawić do piekarnika i piec przez godzinę. W razie zbytniego rumienienia się wierzchu przykryć delikatnie folią aluminiową. Przed wyjęciem babki z piekarnika sprawdzić stan upieczenia patyczkiem.

Wyjąć babkę z piekarnika i pozostawić na 10 minut do lekkiego przestudzenia. Wyjąć na kratkę i wystudzić całkowicie. Polukrować lukrem z sokiem z cytryny. Ozdobić kandyzowaną marchwią.



Babka maślana z ajerkoniakiem, makiem i suszonymi wiśniami

250 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)

225 g drobnego cukru

szczypta soli

6 jajek  (w temperaturze pokojowej)

400 g mąki pszennej tortowej (przesianej)

2,5 łyżeczki proszku do pieczenia

200 g ajerkoniaku

120 g maku

150 g suszonych wiśni lub żurawin lub mieszanki (mogą być rodzynki)

Rozgrzać piekarnik do 175 stopni C.

Formę do babki o średnicy 22 - 24 cm (lub tortownicę) wysmarować dokładnie masłem i obsypać mąką. 

W misce miksera zmiksować masło z cukrem i solą na puszystą masę. Zmniejszyć obroty i cały czas miksując dodawać po 1 jajku. Suszone owoce wymieszać z 1 łyżką mąki. Resztę mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodać ajerkoniak i ponownie wymieszać. Dodać mąkę do masy maślanej i wymieszać do połączenia. Dosypać mak. Wymieszać. Dołożyć owoce i wymieszać szpatułką. Masę przełożyć do formy, wyrównać powierzchnię i wstawić do piekarnika i piec przez 60 - 70 minut. W razie zbytniego rumienienia się wierzchu przykryć delikatnie folią aluminiową. Przed wyjęciem babki z piekarnika sprawdzić stan upieczenia patyczkiem.

Wyjąć babkę z piekarnika i pozostawić na 10 minut do lekkiego przestudzenia. Wyjąć na kratkę i wystudzić całkowicie. Można polukrować lukrem z sokiem z cytryny lub rumem.



Pieczona biała kiełbasa z pasternakiem, jabłkami i cebulą

2 duże czerwone cebule
1 łyżka oliwy z oliwek
2 duże jabłka (użyłam odmiany golden delicious)
2 duże pasternaki (można użyć korzenia pietruszki)
sól
świeżo zmielony pieprz
1 łyżka octu winnego
4-6 białych kiełbas (surowych lub parzonych)
1 łyżka miodu

Rozgrzać piekarnik do 180 stopni C.
Cebulę obrać, odkroić końcówki i przekroić na cztery części. Podzielić je na pojedyncze kawałki. Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i podzielić na 4-6 części. Pasternak obrać i pokroić na wstążki przy pomocy obieraczki do warzyw. Wyłożyć kawałki cebuli na rozgrzaną, SUCHĄ patelnię wypukłą częścią do dna patelni. Podgrzewać, aż kawałki lekko się zrumienią i przypieką. Dodać oliwę. Wymieszać. Dodać jabłka, sól i pieprz i wymieszać. Podsmażać 3-5 minut. Dodać ocet. Wymieszać. Dodać pasternak i wymieszać. Podsmażać aż warzywo zmięknie (około 5 minut).
W formie do zapiekania ułożyć kiełbasy. Przykryć je zawartością patelni i wstawić do piekarnika. Piec około 30 minut (czas zależny jest czy kiełbasa jest parzona czy surowa). Polać miodem i wstawić na jeszcze 5 minut, aż całość będzie zrumieniona. Podawać na gorąco.


Komentarze

  1. Upiekłam kiełbasę według Twojego przepisu, wygląda przepięknie. Pewnie będzie wszystkim smakować

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow! Az chce sie znow gotowac i piec!!! I jesc, oczywiscie :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.

Popularne posty