Ciasto pomarańczowo migdałowe z gotowanych pomarańczy (bezglutenowe)


Pierwsze ciasto z gotowanych pomarańczy i migdałów upiekłam 15 lat temu (!). Przepis na nie znajdziecie na blogu w TYM wpisie. 
Lubię te ciasta za ich niezwykły, bogaty smak, strukturę, łatwość wykonania, dostępność składników... To idealne ciasto na zimę, kiedy nie macie wielkiej ochoty na pieczenie czegoś czasochłonnego. 
Wystarczy Wam miska, blender czy mikser i kilka składników i można wziąć się za pieczenie. 
Pomarańcze gotujemy na małej mocy palnika, żeby buzująca woda nie spowodowała popękania owoców. Warto gotować owoce trzykrotnie zmieniając wodę. Usuniecie wtedy nadmiar goryczki i smak ciasta będzie idealnie zbalansowany. Użyjcie raczej mniejszych czy średnich owoców z cienką skórką. Jeżeli owoce mają pestki, usuńcie je tuż przed miksowaniem. 
Do ciasta można użyć mielonych migdałów ze skórką lub bez. Te ze skórką spowodują trochę ciemniejszy miąższ ciasta i większą sprężystość. 

Ciasto można przechowywać w lodówce do 5 dni. Podawać ogrzane do temperatury pokojowej.
 

Ciasto pomarańczowo migdałowe (bezglutenowe)

600 g pomarańczy 

6 jajek

250 g cukru

250 g mielonych migdałów (mogą być ze skórką)

1 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia 

spora szczypta soli

Umyte pomarańcze włożyć do garnka z zimną wodą, doprowadzić do zagotowania i gotować na małej mocy palnika przez 10 minut. Odcedzić wodę, zalać ponownie zimną wodą, doprowadzić do zagotowania i gotować przez 10 minut. Zrobić tak w sumie trzy razy. Pomarańcze po tym czasie powinny być miękkie w dotyku i zachować skórkę w całości. Jeżeli są nadal twarde, można wydłużyć czas gotowania. Ugotowane pomarańcze odcedzić i pozostawić do ostudzenia. 

Rozgrzać piekarnik do 160 stopni C. i wyłożyć papierem do pieczenia tortownicę o średnicy 23 cm. Odciąć z pomarańczy górny plaster i odrzucić go. Resztę owocu pokroić na kawałki grubości około 1 cm. i zmiksować całość (miąższ i skórkę). Jeżeli pomarańcze mają pestki wyrzucić je.

Wymieszać razem migdały, proszek do pieczenia i sól. Zmiksować jajka z cukrem na puszystą masę. Dodać zmiksowane pomarańcze i wymieszać. Dodać migdały z proszkiem i solą i ponownie wymieszać. Przelać ciasto do formy i wstawić do piekarnika. Piec 60-70 minut.

Wierzch można ozdobić plastrami pomarańczy ugotowanymi w syropie.

Ciasto można przechowywać w lodówce do 5 dni. Podawać ogrzane do temperatury pokojowej.









Komentarze

  1. Witam, upiekłam ciasto drugi raz i proszę o radę: w obu przypadkach ciasto mi opadło i było niedopieczone 😳😳😳co robię nie tak? Jajka ubijam na puch z cukrem, mąkę migdałową makaroników zamieniłam na tą z łupinami, daję jaja rozmiar M, piekę bez termoobiegu w 160 stopniach przez 70 minut. Pomarańcze po zrobieniu puree jest bardziej hmm soczyste niż Twoje że zdjęcia. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli zmiksowane pomarańcze są bardziej wodniste niż te na zdjęciu, to: trzeba użyć mniejszych, które mają więcej skórki, a mniej wodnistego miąższu, albo zdecydowanie dłużej piec (można w połowie pieczenia przykryć delikatnie folią aluminiową, żeby za bardzo się nie zrumieniło z wierzchu) albo jak masa pomarańczowa jest taka wodnista, to zmniejszyć jej dodawaną ilość do około 400 g.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.

Popularne posty