Nowe książki kucharskie, które polecam na świąteczny prezent (dla siebie lub miłośników gotowania)


Jesień to najgorętszy czas dla kulinarnych nowości wydawniczych. Z przyjemnością śledzę zapowiedzi i cieszę się, że jest coraz więcej polskich autorów, na których książki mam wielką ochotę. Cieszą mnie również polskie wydania ciekawych i dobrych książek zagranicznych autorów. Także to, że czasami nie trzeba czekać długo na polskie wersje.


"Tradycje kulinarne Danii" to kolejna książka poświęcona nordyckiej kuchni autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej - Bolałek - kulturoznawczyni, orientalistki, wykładowczyni i dziennikarki. Znajdziecie tam duńskie przepisy, ale przede wszystkim jest to bogaty zbiór informacji o kuchni duńskiej. O historii, tradycjach, produktach spożywczych, ale także o rzeczach powiązanych z kuchnią i jedzeniem: o manufakturach porcelany, o pierwszych autorkach książek kucharskich, o tradycjach świątecznych... Ta książka to naprawdę niesamowite źródło wiedzy. Polecałabym ją bardziej osobom, które chcą zgłębić kuchnię duńską i jej historię niż szukającym książki pełnej przepisów. Przyznaję, że jeszcze niczego nie ugotowałam z tych książek, ale bardzo je lubię, bo pozwalają mi zdobyć wiele cennych informacji na temat, który mnie interesuje. Kiedy popatrzy się na bibliografię w książce, to widać z jak bogatych i licznych źródeł korzystała autorka. Polecałabym ją osobom, których interesuje tematyka albo planują wyjazd do Danii. takie przygotowanie bardzo pomaga odbierać pełniej kraj, jego kulturę i kuchnię.
Poprzednie książki tej autorki o kuchni szwedzkiej, fińskiej i norweskiej również Wam bardzo polecam.


"Tradycje kulinarne Danii" 
Magdalena Tomaszewska - Bolałek 
Wydawnictwo: Hanami
Ilość stron:216
Cena okładkowa: 76,65


"Francja na talerzu" to książka, a bardziej wielkie tomisko czy encyklopedia. autorstwa Francoisa - Régis Gaudry. To kolejna pozycja, którą polecam osobom, które przede wszystkim szukają źródła wiedzy i informacji. W tej ilość jest ogromna. O daniach, kucharzach, kuchni regionalnej, serach, winach, produktach regionalnych, doborze kieliszków do alkoholi, producentach żywności, historiach potraw, cukierniach, restauracjach, piekarniach, technikach kulinarnych, gatunkach ryb, owoców morza, odmianach warzyw, metodach otwierania szampana... To jest tak niesamowicie bogate kompendium wiedzy, że mam wrażenie, że jest w tej książce wszystko. To obowiązkowa pozycja dla miłośników kuchni francuskiej i osób spragnionych wiedzy i dla planujących podróż do Francji. W książce jest sporo przepisów, także takich mniej znanych i popularnych. Ja uwielbiam tę książkę. Tego autora jest również pozycja o kuchni włoskiej (wydana po polsku - "Italia na talerzu". Czekam bardzo na tłumaczenie na język polski książki "On va déguster Paris". Książka jest droga, ale warta swojej ceny. Ma duży format, ponad 400 stron i bogactwo informacji. Dużo jest promocji na tę pozycję i można ją kupić znacznie taniej.


"Francja na talerzu"
Francois - Régis Gaudry
Wydawnictwo: Znak Koncept
Ilość stron:432
Cena okładkowa: 229,99 zł



"Jerozolima do zjedzenia" to kolejna książka autorstwa Bartka Kieżuna. Wydana w podobnym stylu jak poprzednie czyli jest do czytania i gotowania. Przepisów jest tu dużo i są bardzo, bardzo kuszące. Ze względu na obecną wojnę pomiędzy Izraelem, a Palestyną w najbliższym czasie ciężko będzie tam wyjechać i skorzystać z adresów i polecajek autora, ale warto poczytać, żeby wczuć się w kulinarny klimat, a potem pogotować, żeby zaznać tych niezwykłych smaków i połączeń. W książce sporo jest zarówno historii jak i osobistych wspomnień czy przeżyć Bartka Kieżuna. Bardzo dobrze i przyjemnie się to czyta. 

A po przejrzeniu przepisów, chce się pędzić do kuchni. Mnie kusi chałka z daktylami, precle jerozolimskie, bajgle nowojorskie, pasta ful, szakszuka z pieczoną papryką i zhugiem - sosem z kolendry, kalafior pieczony w harissie w sosie z tahiną, sofrito, pieczone pierożki z ziemniakami i kolendrą, burek z serami, placuszki z porów i ziemniaków, mnazaleh, mostek pani Maisel, kreplachy, , sałatka z pieczonego bakłażana z serkiem labne, mutabal, malabi, strudel jabłkowy, rugelah...
W książce jest bardzo dużo przepisów wegetariańskich, ale są też mięsne (wołowina, kurczak) i rybne.

Lubię czytać książki Bartka Kieżuna przed podróżą. Ta o Atenach była dla mnie świetnym przewodnikiem. Szczerze polecam wszystkie wcześniejsze: Stambuł, Ateny, Hiszpania, Italia, Portugalia.


Jerozolima do zjedzenia
Bartek Kieżun
Wydawnictwo: Buchmann
Ilość stron:304
Cena sugerowana przez wydawcę: 99,99 zł


"Szabatowe przepisy" Marca Grossmana to jedna z najnowszych pozycji na mojej półce. "Nie jestem praktykującym Żydem i nie dorastałem w religijnym domu, ale jeśli jakiś aspekt judaizmu do mnie przemawia, jest to idea szabatu: dnia odpoczynku rozpoczynającego się uroczystym spotkaniem całej rodziny przy świątecznym stole" - tak autor zaczyna swoją książkę. Dużo jest w niej przepisów podawanych tradycyjnie na szabat, ale też na pozostałe dni tygodnia, wiele z nich serwowanych jest w paryskich restauracjach autora: Bob's Juice Bar, Bob's Bake Shop i Bob's Cafe. Jak sam autor opisuje swoje przepisy: są to koszerne przepisy osiadłego w Paryżu nowojorskiego Żyda. Mnie zainteresowały receptury na: chałkę na oliwie, kugel ziemniaczany (to danie zaraz zrobię), holiszkes (gołąbki), bułeczki ziemniaczane, pikle z ogórków, strudel z jabłkami, knysze ziemniaczane, francuskie tosty z chałki, bajgle, białys z cebulą, racuchy z jabłkami, latkes z musem jabłkowym, placki z cebulą, tartę cytrynową czy tartę migdałową z brzoskwiniami. W książce jest sporo przepisów żydowskich, ale również dużo zupełnie niekojarzących się z tą kuchnią. Podoba mi się również projekt okładki i papier na jakim została ona wydana. W książce znajdziecie dużo przepisów wegetariańskich, ale również mięsnych.


Szabatowe przepisy
Marc Grossman
Wydawnictwo: Znak 
Ilość stron: 216
Cena okładkowa: 69,99


"Nowe rozkoszne" to druga książka Michała Korkosza znanego w sieci jako Rozkoszny i chyba nie trzeba nikomu go przedstawiać. Pierwsza książka była wielkim sukcesem i dużo przepisów z niej stało się bardzo popularnych. Czy druga książka ma szansę powtórzyć sukces pierwszej? Myślę, że tak. Przemawiają do mnie przepisy i proste, ale atrakcyjne zdjęcia. Doceniam Michała za jego otwartą głowę w kuchni, łączenie smaków, ciekawość kulinarną, czerpanie inspiracji z podróży i od innych i nadawanie tym inspiracjom indywidualnego rysu. Podoba mi się podział książki na: surowe, gotowanie, na parze, gniecione-blendowane, konfitowane, pieczone, grillowane, przypalane, pieczone na patelni, podsmażane, smażone, aromatyzowane - infuzowane, fermentowane, słodzoone
Lubię przepisy Michała, a mniej barwne określenia i wzniosłe opisy, ale to ma mniejsze znaczenie. Ważny jest pomysł i smak. Z książki kuszą mnie gniecione ogórki z wędzonym dipem orzechowym jak zresztą i inne sałatkowe przepisy, pierogi kozackie i nieruskie, młode ziemniaki ze szparagami, pasztet z orzechów i boczniaków, pasty z ciecierzycy czy pieczonego bakłażana, przepisy z działu o konfitowaniu, croque madame z kozim serem, kakory z soczewicą i wędzonym twarogiem, pieczone bakłażany w glazurze śliwkowej, karmelizowane marchewki, makaron z karmelizowaną cebulą, selerowy schabowy, sernik z sosem pralinowym, drożdżówki z czarną porzeczką i kruszonką z palonego masła oraz szarlotka z palonym masłem. Wszystkie przepisy są wegetariańskie. 

Myślę, że ta książka to świetny wybór dla miłośników gotowania i nowych smaków oraz otwartej głowy na nowe. 


"Nowe rozkoszne" 
Michał Korkosz
Wydawnictwo: Buchmann
Ilość stron: 264
Cena sugerowana przez wydawcę: 79,99 zł


"Kefi" Dionisiosa Sturisa to smaki i opowieści z greckich wysp. Na książkę natrafiłam przypadkiem, zaczęłam przeglądać ją i czytać i stwierdziłam, że tak dobrze mi z nią, że chcę ją mieć. Ona właśnie jest taka do czytania i gotowania. Z przyjemnością poznawałam opisywane relacje rodzinne, wspomnienia z wakacji, wrażenia z odwiedzanych miejsc. Ile w tych opowieściach jest luzu, bezpośredniości i swobody. Bardzo mi to odpowiadało. Tak samo jak przepisy. Nie są to greckie klasyki, ale przepisy wyspiarskie okraszone wspomnieniami i historyjkami. Z receptur kuszą mnie oliwki na ciepło, krem z fety, smażona fasola, kawior biedaków czyli pastę z oliwek i kaparów, chlebki pita, ladenia czyli drożdżowe placki z warzywami, gozleme, tsureki czyli chała z wyspy Limnos, , ryż z bakłażanem, bułeczki z cynamonem i tahini, gigantes czyli zapiekana fasola, jemista - faszerowana papryka, manestra, makaron z bakłażanem, a jeszcze bardziej kotleciki z tego warzywa albo kotleciki z pora, musaka z soczewicą, racuszki glaunes, ciasto migdałowe i baklawosernik. 
Autor urodził się w Grecji, ale wychowywał w Polsce. Pracuje jako dziennikarz dla radia Tok Fm, Gazety Wyborczej i Polityki. Jest autorem kilku książek - niekulinarnych.
Ta książka jest tak pozytywna, słoneczna i radosna jak wakacje na greckich wyspach. Pełna prostych i łatwych przepisów na dania na każdą porę roku. Dla miłośników wakacji na wyspach i greckich smaków to pozycja idealna. A jak lubicie książki przeplatane opowieściami i wspomnieniami, to jest idealna.  

Wszystkie przepisy są wegetariańskie. 


Kefi 
Dionisios Sturis
Wydawnictwo: Wielka Litera 
Ilość stron: 288
Cena okładkowa: 79,99


"Kolacja ze śniadaniem" Volodymyra Testardi to pierwsza książka tego autora, znanego wcześniej przede wszystkim z przepisów publikowanych na instagramie. Te przepisy z książki są z założenia przepisami na kolację ze śniadaniem czyli idealną randkę, ale wykorzystacie je także na nierandkowe okazje ;-) Mnie kusi risottoz gruszkami i gorgonzolą, puree z batata i mango z fetą i boczniakami, brukselka smażona z orzechami w miodzie,  bakłażan z ricottą.gnocchi ze szpinakiem. rotolo, fondant pistacjowy i przeróżne grzanki. Przepisy są proste, ale atrakcyjne i posiadające pewien twist. To co jest dodatkowym atutem tek książki, to porady: odnośnie przygotowania do randki w domu, muzyki do gotowania i na randkę. Znajdziecie również kody qr do playlist, porady dotyczące podawania wina, listę filmów, które warto razem obejrzeć...
Myślę, że ta książka przyda się wszystkim, bo randki są ważne w każdym związku - niezależnie od wieku i stażu. 


Kolacja ze śniadaniem
Volodymyr Testardi
Wydawnictwo: Znak 
Ilość stron: 223
Cena okładkowa: 69,99 



Komentarze

  1. Cudowne polecajki...Jedną z nich mam . Zachwyciła mnie "Jerozolima do zjedzenia" - książka jest pięknie wydana , są przepisy, z których na pewno skorzystam, są piękne zdjęcia oraz opisane miejsca , które wciąż mam w pamięci i do których często wracam przeglądając zdjęcia z mojej nie tak dawnej podróży. I serce boli, gdy słyszę/widzę co tam się teraz dzieje :( .... Lubię też przepisy Michała więc może "Nowe Rozkoszne" Mikołaj mi przyniesie ? :)....I na koniec dodam , że lubię Twoje przepisy i zaraz sięgnę po jakiś piernik. Już przez kilka lat był u mnie na święta ten "Nasz ulubiony" :)... ale może w tym roku wybiorę sobie inny? :) ...... Pozdrawiam bardzo serdecznie i czekam na Twoja książkę. Ania

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.

Popularne posty